Güçlü İşbirliği

Güçlü İşbirliği

Sidibe de Türkiye ile ülkesi arasındaki güçlü işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu projenin iki ülkenin ortak projesi olduğunu aktaran Sidibe, "Bugün burada bu projenin tamamlanmasına, hepinizin tanık olmasından çok mutluyum." dedi. Fuaye salonu ve genel kurul salonunda yapılan yenileme ve kurulan simültane tercüme ve kartla oylama sisteminin bu projenin parçaları olduğunu dile getiren Sidibe, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, TİKA ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye-Mali Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Kaynarca ise törende yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "en kalbi dileklerini" Malili parlamenterlere iletti. Türkiye'nin her konuda Mali'ye destek vermeye hazır olduğunu belirten Kaynarca, iki ülke arasındaki karşılıklı anlayışla ilişkilerin her alanda hızla geliştiğini, bunun iki ülkeye büyük yarar sağladığını ifade etti.

Kaynarca, Türkiye'nin 2010'da Bamako'da, Mali'nin de 2014'te Ankara'da büyükelçilik açtığını anımsatarak, Türkiye'nin Afrika ülkelerini her alanda ortak olarak gördüğünü ve her bir ülkeyle ilişkilerini, duyarlılıkla sürdürdüğünü anlattı. Milletvekili Kaynarca, 15 Temmuz 2015'te Türkiye'de darbe girişiminde bulunan FETÖ ile mücadele bağlamında, Mali makamlarının gösterdikleri dayanışma ve destek için teşekkür ederek, "Anılan terör örgütünün Mali'deki uzantılarının Türkiye Maarif Vakfına devrinin temin edilmesi, aynı zamanda bu dayanışmanın en somut örneğini oluşturacaktır." dedi.

Kaynarca, TİKA'nın katkılarıyla tadil ve tefriş edilen salonda açılışın hayırlı olmasını diledi. Kaynak ve Sidibe, daha sonra yenilenen meclisin açılışını gerçekleştirdi. Kaynak ve Türk heyeti, Malililerle birlikte daha sonra yenilenen binayı gezdi. Açılış töreni sırasında Malili sanatçılar konser verdi.