Hava kalitesi ölçümü

Hava kalitesi ölçümü

81 İLDE 186 ADET İSTASYON VE 4 ADET MOBİL ÖLÇÜM ARACIYLA HAVA KALİTESİ ÖLÇÜMÜ YAPILIYOR

1986 yılında yayımlanan Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği çerçevesinde 2005 yılına kadar hava kalitesi ölçümleri ülke genelinde yarı otomatik cihazlarla yapılmaktaydı.

2005 yılında 36 şehre, 2007 yılında 45 şehre tam otomatik cihazlarla ölçüm yapan hava kalitesi ölçüm istasyonu kurularak Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı oluşturulmuştur.

Bugün itibariyle 81 ilde 186 noktada hava kalitesi ölçümü yapılmakta ve anlık ölçüm sonuçları saatlik ortalamalar halinde; www.havaizleme.gov.tr adresinde online olarak yayınlanmaktadır. 

ÇEVRESEL YATIRIMLARA DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDİYOR

2005 yılından bu güne kadar 7038 yerel yönetim ve birliğin çevre kirliliğinin giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen projelerine (kanalizasyon, atık su arıtma tesisi, katı atık düzenli depolama tesisi vb.) toplam 950 Milyon TL değerinde maddi destek sağladık. 

Çevre kirliliğini önlemek için her yıl yaklaşık 40 binden fazla tesis denetlenmektedir. Artık denetimler e- denetim sistemiyle yapılmakta olup, online olarak izlenebilmektedir.

Sanayi tesislerince gerçekleştirilen çevresel uygulamaların daha etkin hale getirilmesi amacıyla 13.687 Çevre Görevlisi sertifikalandırdık.