‘Hızlı’ Yük taşımacılığı

‘Hızlı’ Yük taşımacılığı

Demiryollarında geldiğimiz durum övünülecek düzeyde. Ancak yapılacaklar listesi her an güncelleniyor. Çünkü Yeni Türkiye’ye açılan yollar yeni hedef ve yeni projelerle donanmak zorunda. Gelişmenin ruhu, yenilikçi bakış ve felsefemizi güçlendiriyor. Yeni ve gelişen dünya ekonomileri, yolcu yük taşımacılığında özellikle demiryolunun kullanımının artırılmasını öngörüyor.

Biz de bu yüzden Yüksek Hızlı Demiryolu atılımını perçinlemek için Hızlı Demiryolu projesine başladık. 200 km hız yapılabilen hatlarla özellikle yük taşımacılığında Türkiye’nin hızına hız katacak ve rekabet gücünü artıracak bir hamle yaptık. Hızlı Demiryolu hatları, ülkemizi Habur’dan Kapıkule’ye kadar, ülkenin bir ucundan öteki ucuna aşama aşama saracak. Yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu hak ettiği noktaya ulaşacak.

• İstanbul’dan Konya’ya kadar YHT ile seyahat ettikten sonra Gaziantep’e kadar Hızlı Tren keyfini sürmek mümkün olacak. Konya’dan sonra Karaman, Mersin, Adana ve Osmaniye illerimiz de hızlı tren keyfini yaşayacak. Bu hattın Konya-Karaman, Bahçe-Nurdağı, Akçagöze-Başpınar ve Adana-Mersin arasındaki inşaat çalışmaları, diğer bölümlerde ise yapım ihalesi ve proje hazırlama çalışmaları devam ediyor.

• İçinde Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun da bulunduğu Doğu-Batı koridorunda Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Hattı’nın ilk 50 km’lik bölümünün ihale değerlendirme süreci devam ediyor. Geri kalan kesimde ise proje hazırlama çalışmaları sürüyor. Hat bittiğinde Ankara’dan Sivas’a kadar YHT ile yolculuk eden vatandaşlarımız, Kars’a kadar Hızlı Tren ile devam edebilecek.

• Kayseri-Yerköy Hızlı Demiryolu Hattı yatırım programına alındı.

• Hızlı Treni Avrupa’yla buluşturacak olan Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı’nın ihalesine 2015 yılı sonunda çıkmayı hedefliyoruz.

• Kocaeli-Edirne arası demiryolu hattı da hıza ve konfora kavuşacak. Kocaeli’den Hızlı Tren’e atlayan vatandaşlarımız Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçerken Boğaz manzarasını seyredecek. Yeni Havalimanı’na uğradıktan sonra Halkalı üzerinden Kapıkule’ye ulaşabilecek.

• Kayseri’den yola çıkan biri hızlı trenle Antalya’ya kadar seyahat etme lüksüne kavuşacak. Nevşehir ve Aksaray da Hızlı Tren ağına dahil olacak. Bu ve Sivas-Malatya hızlı tren hatlarına yönelik proje hazırlama ihale süreçleri devam ediyor. Selçuk-Aydın-Denizli hattının da projesi hazırlanma aşamasında.

• Eskişehir’den Antalya’ya hızlı tren keyfini sürerek gitmek isteyen vatandaşlarımız da Kütahya üzerinden bu isteklerini gerçekleştirebilecek. Samsun’dan Kırıkkale’ye Yerköy’den Ulukışla’ya kadar hızlı tren hatlarıyla donanacak. Bütün bunlar etüt proje olarak 2015 yatırım programına alındı.