Kıta Ölçekli Açılımlar

Kıta Ölçekli Açılımlar

Dış politikamızın son dönemde giderek genişleyen ufukları, ülkemizin küresel ölçekteki tüm gelişmeleri izlemesini ve artan imkânları ölçüsünde katkıda bulunmasını gerektirmektedir. Ülkemizin küresel rekabette ön plana çıkabilmesi de yakın coğrafyaların ötesinde varlık göstermesine bağlıdır. Bu çerçevede, Afrika, Asya-Pasifik ve Latin Amerika-Karayipler bölgelerine yönelik açılım politikaları oluşturulmuş olup, kapsamlı ilişkiler ağımız geliştirilmeye devam etmektedir.

Afrika

Türkiye son beş yılda Afrika’daki Büyükelçilik sayısını 12’den 39’a çıkararak Afrika’da en geniş diplomatik temsil ağına sahip beş ülkeden biri olmuştur. Afrika ülkelerinin ülkemizdeki Büyükelçilik sayısı da 31’e ulaşmıştır. Türkiye bugün Afrika’nın stratejik ortaklarından biri; Afrika Birliği gözlemci üyesi ve Afrika Kalkınma Bankası’nın bölge dışı üyesi olup, tüm Afrika bölgesel ekonomik topluluklarına da akreditedir.

Sahra-Altı Afrika’yla 2002 yılında 810 Milyon Dolar olan ticaret hacmimiz 2014 yılında 6,5 Milyar Dolar’a ulaşmış; Afrika’yla 2002 yılında yaklaşık 2,9 Milyar Dolar olan ticaret Hacmimiz 2014 yılı itibarıyla 20 Milyar Dolar’a ulaşmıştır.

Latin Amerika

Son dönemde bölgede altı yeni Büyükelçilik açılmış olup (Peru, Kolombiya, Ekvador, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika). Önümüzdeki dönemde de Guatemala ve Trinidad-Tobago’da Büyükelçilik açılması planlanmaktadır. Bölgesel kuruluşlarla kurumsal bağlarımızı geliştirmek için atılan adımlar çerçevesinde, Türkiye, 1998 yılında Amerikan Devletleri Örgütü’ne, 2000 yılında Karayip Devletleri Birliği’ne ve 2013 yılında ise Pasifik İttifakı’na daimi gözlemci olmuştur. Ülkemiz ayrıca, 2010 ve 2011 yıllarında sırasıyla Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) ve Karayipler Topluluğu’yla (CARICOM) istişare ve işbirliği mekanizmaları tesis etmiştir. Türkiye, 2013 yılında da Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) ile kurumsal ilişkiler kurmuştur. Son olarak, Orta Amerika Entegrasyon Sistemi’ne (SICA) bölge dışı gözlemci olmuştur.

Latin Amerika bölgesinde 2002 yılında 960 Milyon Dolar seviyesinde olan ticaret hacmimiz, yaklaşık 8 kat artarak bugün 8 Milyar Dolar’a yaklaşmıştır.

Asya-Pasifik

Çin, Endonezya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Malezya ve Singapur’la ilişkilerimiz “stratejik ortaklık” seviyesine çıkarılmıştır. Bölge ülkelerinden Myanmar, Sri Lanka, Brunei ve Kamboçya’da yeni Büyükelçilikler açılmıştır. Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti ve Pasifik ada devletlerinden Fiji’de temsilcilik açılması için hazırlıklar devam etmektedir.

Asya-Pasifik’le ilişkilerimiz bölgesel kuruluşlar aracılığıyla da gelişmektedir. 2010 yılında Güneydoğu Asya’da Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’na taraf olmamızın ardından önümüzdeki dönemde ASEAN’la diyalog ortaklığı kurmayı hedeflemekteyiz. Aynı şekilde, Türkiye, Şanghay İşbirliği Örgütü’yle diyalog ortaklığını ve Pasifik Adaları Forumu’yla (PIF) Forum Sonrası Diyalog Ortaklığını sürdürmektedir. Bölge ülkeleriyle toplan ticaret hacmimiz 2002’de 15 Milyar Dolar seviyesindeyken, 2014 itibarıyla 50 Milyar Dolar’a ulaşmıştır.