Köpek Eğitimi Merkezi açılıyor

Köpek Eğitimi Merkezi açılıyor

Bakanlığımızca ilk kez uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadele amacıyla dedektör köpek kullanımı sağlanmış, alınan başarılı sonuçlar üzerine, çay-tütün ve patlayıcı-silah-mühimmat dedektör köpekleri de kullanılmaya başlanılmıştır.

Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda, dedektör köpek sayısının ve çeşitliliğinin artırılması ve bunların dünya standartlarında eğitime tabi tutulması amacıyla Akyurt’ta modern bir köpek eğitim kompleksi kurulmuş ve 2014 yılı Eylül Ayı’nda faaliyete geçirilmiştir.

DEDEKTÖR KÖPEKLER

2003 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığında 23 adet narkotik dedektör köpek görev yapmakta iken, bu sayıyı 2013 yılında 60’a çıkarttık. Kaçakçılık türleri ile etkin mücadelede amacıyla dedektör köpek çeşitliliğinin arttırılması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının temel politikalarından biri haline geldi. Türkiye’de ilk defa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çay-tütün dedektör köpeği yetiştirildi. Patlayıcı-silah-mühimmat köpeği de yetiştirilerek bu alanda riskli görülen gümrük sahalarında görevlendirilmiştir. 44 adet narkotik dedektör köpeği, 13 adet çay-tütün dedektör köpeği ile 5 adet patlayıcısilah- mühimmat köpeği
olmak üzere toplam 69 adet dedektör köpeği kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

DEDEKTÖR KÖPEKLERİMİZ KAÇAKÇILARA GEÇİT VERMİYOR