Kurumsal Kapasitenin Gelişimi

Kurumsal Kapasitenin Gelişimi

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KURUMSAL KAPASİTESİNİN GELİŞİMİ

Kurumsal Altyapının Geliştirilmesi

Yeni coğrafyalara açılım politikamız ve izlediğimiz aktif dış politikaya paralel bir şekilde, ülkemizin sahip olduğu dış temsilcilik sayısı önemli ölçüde artmıştır. Türkiye, 134 Büyükelçilik, 81 Başkonsolosluk, 12 Daimi Temsilcilik ve 1 Ticaret Ofisi’yle toplam 228 dış temsilciliğe ulaşarak en çok temsilciliği olan ülkeler sıralamasında 6’ncı sıraya yükselmiştir. 2002 yılından beri toplam 65 yeni temsilcilik açılmıştır.
2013 yılında Panama (Panama), Santo Domingo (Dominik Cumhuriyeti), Asmara (Eritre), Bandar Seri Begavan (Brunei Darussalam) ve Punom Pen (Kamboçya) Büyükelçilikleri ile Aktau (Kazakistan), Amsterdam (Hollanda), Haydarabad (Hindistan), Miami (ABD), Edinburg (İngiltere) ve Hargeysa (Somali) Başkonsoloslukları faaliyete geçmiştir. 2014 yılında ise San Hose (Kosta Rika), Brazavil (Kongo Cumhuriyeti), Gaboron (Botsvana), Kigali (Ruanda), Kotonu (Benin) Büyükelçilikleri ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Daimi Temsilciliği (İstanbul) ile Meşhed Başkonsolosluğu (İran) faaliyete geçmiştir.

Önümüzdeki dönemde Guatemala ve Trinidad-Tobago’da Büyükelçilik açılması planlanmaktadır. Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, Pasifik ada devletlerinden Fiji ve Ekvator Ginesi’nde birer Büyükelçilik ile Kosova’nın Prizren ve Afganistan’ın Şibirgan şehirlerinde birer muvazzaf Başkonsolosluk açılmasına yönelik hazırlıklar devam etmektedir. Ülkemizin dış politikada öne çıkan profilinin yansıması olarak uluslararası toplumun ülkemize yönelik ilgisi de artmaktadır. Nitekim, 2002 yılında 166 olan ülkemizdeki yabancı diplomatik temsilcilik sayısı, 259’a ulaşmıştır.

Konsolosluk Hizmetleri

Geçtiğimiz beş yılda Konsolosluk Çağrı Merkezine yapılan başvuru sayısı 2 Milyonu aşmıştır.