Olası depremlere karşı güvenli yapılar

Olası depremlere karşı güvenli yapılar

TOKİ konutlarında yapı güvenliği daha fazla olan, depreme dayanıklı, düzgün geometrili mekânlar sağlayan, aynı zamanda hızlı ve kaliteli üretim imkânı veren “tünel kalıp” sistemi, okul, ticaret merkezi, hastane, cami, karakol, yurt, stadyum vb. yapılarda ise konvansiyonel kalıp sistemleri kullanılmaktadır. Ayrıca az sayıda olmak üzere hafif çelik yapı sistemleri de köy evi, sağlık ocağı gibi binalarda tercih edilmektedir.

TOKİ, hükümetin doğal afetlerden zarar gören bölgelerde konut, altyapı ve kamu hizmetleri planlama, inşa etme ve yenileme çalışmalarında öncü bir rol almaktadır.

• Van ve Erciş’te 2011 yılında meydana gelen deprem sonrasında 10 ayda 15.323 konut ve sosyal donatı tamamlandı.

• Simav’da meydana gelen deprem sonrasında 6 ay içinde 928 konut ve sosyal donatı tamamlanmıştır.

Van’da bugüne kadar 17.722 konutu gerekli sosyal donatılarıyla birlikte başarıyla tamamladık. 15.323 konutu zor kış şartlarına rağmen 10 ayda tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettik.

23/10/2011 ve 09.11.2011 tarihlerinde Van ili, Erciş ilçesi ve çevresinde meydana gelen ve yakın tarihimizde Anadolu’da gerçekleşen en büyük depremlerden bir olan Van depreminin ardından şehrin yeniden yapılandırılmasında aktif görev alan İdaremizce Van’da bugüne kadar 17.722 konut gerekli sosyal donatılarıyla birlikte başarıyla tamamladık. İlk 15.323 konutu zor kış şartlarına rağmen 10 ayda tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettik.

Van Merkez ilçeleri ve Erciş’te konutlarla birlikte 2014 yılı sonu itibariyle toplamda 43 okul, 34 cami, 17 ticaret merkezi ve diğer donatılarla birlikte fiyat farkı ve KDV dahil yaklaşık olarak toplam 3,5 Milyar TL tutarında yatırım yaptık.