Tapu hizmetleri

Tapu hizmetleri

TAPU KADASTRO BİLGİ SİSTEMİ (TAKBİS) İLE KOLAYLAŞTI 

Ülke genelinde tapu ve kadastro bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılması ve bu bilgiler üzerinden her türlü sorgulama ve tapu işlemlerinin elektronik ortamda anlık olarak (online) yapılabilmesini amaçlayan en temel e-Devlet projelerinden birisi olan “Tapu Kadastro Bilgi Sistemi’nin (TAKBİS) tapu bileşeni tamamlandı.

Bu kapsamda Tapu Müdürlüklerinin tamamı (970 Tapu Müdürlüğü ve Berlin Tapu Ateşliği) Mayıs 2012 tarihi itibarı ile TAKBİS üzerinden hizmet vermektedir. Ayrıca Yurt dışında Berlin Konsolosluğumuzda hizmet veren Tapu Ateşliği ’ne veya Türkiye’nin herhangi bir tapu müdürlüğüne müracaat edilerek başka bir il veya ilçede bulunan taşınmazlara ait tapu (satış, bağış, ipotek vb.) işlemleri yapılabilmektedir.

2012 yılı itibariyle aktif tüm tapu verilerinin TAKBİS ortamına aktarılması ile Tarım Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, SGK, TEİAŞ, Ulaştırma Bakanlığı, İl Özel İdareleri gibi 72 kamu kurum kuruluşu, 28 Büyük Şehir, 11 Su ve Kanalizasyon İdaresi, 328 Metropol ilçe, Merkez ilçe ve İlçe Belediyesi ve 23 Banka ile yapılan protokoller kapsamında online veri paylaşımı yapılmaktadır. Ayrıca her vatandaş e-Devlet üzerinde kendi taşınmazı ile ilgili bilgilere ulaşabilmektedir.