Taşımacılık ve sanayiye ‘Lojistik Destek’

Taşımacılık ve sanayiye ‘Lojistik Destek’

Ülkemizin kalkınma planlamaları arasında lojistik merkezler önemli bir yer tutuyor. Lojistik sektörümüz hızla gelişiyor. Diğer ulaşım sistemleri ile entegre bir demiryolu hizmeti sunmak ve kombine taşımacılığı geliştirmek için lojistik merkez yapımı ile önemli sanayi ve üretim merkezlerinin demiryolu ağımıza bağlantılarını yapmaya devam ediyoruz.
Demiryoluyla yük taşımacılığını artırmak amacıyla 20 yerde lojistik merkez kurulmasını planladık.

Bunlardan yedisi hizmet vermeye başladı. Samsun, Uşak, Denizli (Kaklık), Köseköy, Halkalı, Eskişehir (Hasanbey) ve Balıkesir (Gökköy) Bozüyük, Mardin, Erzurum, Mersin (Yenice), İzmir (Kemalpaşa) lojistik merkezlerinde inşaat işleri devam ediyor.

Diğer lojistik merkezlerle ilgili ihale, proje ve kamulaştırma çalışmaları da sürüyor.

“Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm”ün en önemli sacayaklarından birisi olan lojistik sektöründe temel bir doküman olacak “Türkiye Lojistik Master Planı”nın yapımına da başladık. Lojistik sektörünün yapılandırılmasında destekleyici bir çalışma olacak Master Planı, Türkiye’nin kalkınma hamlelerinin arasında önemli bir yer tutacak. Entegre gelişim programları uygulamalarına dair somut bir çıktı işlevi görecek. Bütün Türkiye’yi kapsayan bu Master Plan ortaya çıktığında “Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm” ve sektörün düzene kavuşturulması hedefleri açısından çok önemli bir aşama kaydedilmiş olacak.