TSE her zaman üreticilerimizin yanında

TSE her zaman üreticilerimizin yanında

TEHLİKELİ MADDELERİN TAŞINMASINDA YENİ DÖNEM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile 6 Mart 2013 tarihinde imzalanan «Tehlikeli Maddelerin Taşınmasında Kullanılan Ambalaj, Kap ve Tankların Test, Sertifikalandırma ve Muayenelerinin Yapılması Hususunda Yetki Devri Protokolü» ile tehlikeli mal taşımacılığı hususundaki muayene ve belgelendirme işlemleri TSE’nin yetki alanına girmiştir.Tehlikeli Madde taşınmasında ADR’ye ilişkin belgelendirme işlemlerinin TSE tarafından Türkiye’de yapılmasıyla yerli üreticilerimiz uluslararası alanda rekabet edebilir hale gelmiştir.

TEKNİK SERVİS HİZMETİ

TSE Araç Tip Onay ve Muayene Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2007/46/AT (MARTOY), 2003/37/AT (TORTOY) ve 2002/24/AT (MOTOY) çerçeve yönetmelikleri kapsamında bulunan ayrı aksam ve teknik ünitelere ait tip onay konularının tamamından ve bunların karşılığı olan tüm teknik düzenlemelerden A ve B tipi Teknik Servis olarak görev yapmaktadır.

GÜVENLİ - YEŞİL BİNA BELGELENDİRMESİ

Güvenli – Yeşil Bina sistemi, uluslararası yeşil bina sertifika sistemleri ile ülkemiz koşullarını harmanlayarak oluşturulmuş bir puanlama ve belgelendirme sistemidir. Bu sistem çerçevesinde toplam on ana başlık altında değerlendirilen alt başlıklardan alınan puana göre, belgelendirme işlemleri yürütülmektedir.

Bahsi geçen bu on ana başlık, proje aşamasından başlayarak binanın yapımı, malzeme/ sistem seçimleri ve binanın işletilmesi aşamalarını kapsayan geniş bir perspektife sahiptir. Bu çerçevede, Türk Standardları Enstitüsü Belgelendirme Merkez Başkanlığı çatısı altında farklı alanlarda, konusunda uzman akademisyenlerden çalışma grupları oluşturularak, uluslararası arenada benzerleriyle kıyaslandığında çok daha kapsamlı ve detaylı kriterler oluşturulmuştur.