TSE’de gerçekleştirilen büyük yatırımlar

TSE’de gerçekleştirilen büyük yatırımlar

2002-2015 DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BÜYÜK YATIRIMLAR

YALITIM SEKTÖRÜNÜN İLK DENEY VE AR-GE MERKEZİNİ KURDUK

Ülkemizin ve bölgemizin en büyük yalıtım laboratuvarları kompleksini kurduk. 4 ana bölümden oluşan laboratuvar kompleksinin aşağıdaki alanlarda ülkemizin en kapsamlı deney yapıları ortaya çıkmıştır.

• Yangına Tepki Bölümü • Yangına Dayanım Bölümü • Akustik Bölümü • Isı ve Su Yalıtım Bölümü

TÜRKİYE’NİN ISITMA-SOĞUTMA SİSTEMLERİNDEKİ İLK MERKEZİ KURUYORUZ

Isıtma-Soğutma Sistemleri Laboratuvar Kompleksimiz bünyesinde klima ve kombilerin;

• Uluslararası standartlarda deney ve belgelendirme

• Ülkemizdeki Ar-Ge projelerinde laboratuvar altyapısı ve ortak projelendirme

• Enerji verimliliği analizleri ve etiketlemesi alanlarında faaliyet gösterecektir.

Ayrıca; Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından yürütülen Küresel Çevre Fonu destekli “Türkiye’ de Enerji Verimli Cihazların Piyasa Dönüşümü Projesi” kapsamında gerçekleştirilecek piyasa denetimleri için ülkemizin yegane merkezi olacaktır.

YENİ SINAİ MÜLKİYET HAKLARI KANUNU GELİYOR

ÜNİVERSİTELERE KURUMSAL PATENT HAKKI VERİLECEK

• Yeni Kanunla üniversiteler de patent sahibi olabilecek, • Daha nitelikli bir sınai mülkiyet üretim yapısına geçilecek,

• Yöresel ürün ve değerlerimizin coğrafi işaret olarak tescil edilmesi kolaylaştırılacak,

• Alınan sınai mülkiyet haklarının korunması açısından da çok daha disiplinli bir süreç başlayacak,

• Taklit ürünlerle mücadele daha da etkinleştirilecek.

GDO VE HELAL GIDA BELGELENDİRMESİ ARTIK YÜKSEK STANDARTLARDA

Gebze Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarımızın kurulmasıyla birlikte ülkemizin GDO ve Helal Gıda Belgelendirmesi konusunda en kapsamlı test ve belgelendirme merkezi faaliyete geçti. İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’nün (SMIIC) uluslararası standartlarına uygun helal gıda analizleri gerçekleştiriyoruz.

POLİMER DENEYLERİ KONUSUNDA BÖLGENİN EN BÜYÜK LABORATUVARINI KURDUK

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Fikri IŞIK’ın teşrifiyle açılışını gerçekleştirdiğimiz Polimer ve Boru Performans Laboratuvarımız ülkemizin ve bölgemizin alanındaki en büyük laboratuvarıdır.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA ÜLKEMİZİN EN KAPSAMLI UYGUNLUK DEĞERLENDİRME AĞINI KURDUK

Ankara, İstanbul ve Gebze’de konuşlu Elektroteknik, Enerji, Isı ve Klima uzmanlıklarına sahip toplamda 6 farklı laboratuvarımızla enerji verimliliği konusunda ülkemizin en kapsamlı, bölgemizin sayılı uygunluk değerlendirme yapısını oluşturduk. Ülkemizin üretimde lokomotif sektörlerinden ve yüksek ihracat geliri yaratan; televizyon, beyaz eşya, küçük ev aletleri, ısıtma ekipmanları, klima, aydınlatma, elektrik motorları, kazan-kombi gibi ürünlerin hem üretimleri sırasında Ar-Ge desteği, hem de uluslararası geçerliliği olan belgelendirmeleri konusunda faaliyetlerimiz başladı.

ARAÇ VERİ TABANI OLUŞTURUYORUZ

Ülkemizdeki tüm araçların teknik bilgilerinin olduğu bir veri tabanı ile tüm ilgili kurum ve kuruluşların yararlanabileceği entegre bir yapı oluşturuyoruz. Böylece; araç teknik bilgilerine herkes tarafından kolay, hızlı ve en doğru şekilde ulaşım sağlayacağız.

ARAÇLARDAKİ TEKNİK DEĞİŞİKLİKLER TSE TARAFINDAN DENETLENECEK

TSE tarafından Otomotiv Sektöründe trafik ve araç güvenliğinin arttırılması amacıyla; 18 merkezde Araç Kontrol Merkezlerinin kurulmasına karar verilmiştir. Adana, Bursa, Çorum, Konya, Manisa olmak üzere 5 ilde inşaatlar TOKİ tarafından devam etmektedir.

AMBULANSLARA TSE GÜVENCESİ

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan «Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları İle Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik» kapsamında TÜRKAK tarafından TS EN ISO / IEC 17020 standardından (2014 yılı Mart ayından itibaren) akredite olan Araç Tip Onay ve Muayene Müdürlüğü tarafından; 10.04.2012 tarihinden itibaren Ambulans Belgelendirmesi ve muayenesi hizmeti gerçekleştirilmektedir.