Türkiye Gönüllüsü Uluslararası Elçiler

Türkiye Gönüllüsü Uluslararası Elçiler

Türkiye’nin uluslararası öğrenciler için çekim merkezi haline gelmesi ve ülkeler arası ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliğini geliştirmeye yönelik olarak Türkiye Burslarını, kamu diplomasisi araçlarından biri haline getirdik.

Bu çerçevede yürütülen tanıtım faaliyetleri, 8 dilde online başvuru imkanı ve diğer çalışmalar sonucunda 2014 yılında 176 ülkeden yaklaşık 82 Bin başvuruya ulaştık. 2012 yılından itibaren her yıl yaklaşık 4.000 uluslararası öğrenciyi burslandırdık.

“Türkiye Bursları” kapsamında ülkemizde yaklaşık 15.000 uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir.

Uluslararası öğrencilerimizin akademik gelişimlerini desteklemek ve Türk kültür ve medeniyeti hakkında bilgilendirilmelerini sağlamak amacıyla 2014 yılında 11 ilde yaklaşık 2300 öğrencinin katılımıyla Uluslararası Öğrenciler Akademisi programları düzenledik.

Uluslararası öğrencilerin Türk dili ve kültürü konusundaki yetkinliklerinin artırılması hedefiyle Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte 96 ülkeden 400 öğrencinin katılımıyla 13 ilde Türkçe Yaz Okulu programı gerçekleştirdik.

Türkiye mezunlarıyla daha sağlıklı iletişim kurabilmek ve kendi aralarındaki iletişimi de güçlendirmek amacıyla son iki yılda Bosna Hersek’ten Güney Kore’ye 30 farklı ülkede mezun buluşmaları gerçekleştirdik.