Vazife malulleri ve ailelerine tanınan haklar

Vazife malulleri ve ailelerine tanınan haklar

BAKIM DESTEĞİ İKİ KATINA ÇIKARILDI

• Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşayamayacak derecede ağır malul olan gazilerimize sağlanan bakım desteğinin köy korucuları ile sivil vatandaşlara da verilmesi sağlanmış olup, bu destek asgari ücretin net tutarının iki katına çıkarılmıştır.

VAZİFE MALULÜ, ER-ERBAŞLAR İLE KAMU GÖREVLİLERİNİN ANNE VE BABALARINA AYLIK BAĞLAMADA ARANAN MUHTAÇLIK ŞARTINI KALDIRDIK

2012 yılında yapılan düzenleme ile şehit olan erbaş ve erlerin anne ve babalarında aranan malullük ve muhtaçlık şartı kaldırılarak ödenen maaşa bir alt taban (asgari ücretin net tutarı kadar) getirilmiştir. Böylelikle şehit erbaş ve erlerin anne ve babalarının maaşlarında artış sağlanmıştır.

6495 sayılı Kanun ile;

• Görevin etkisi ve tesiriyle hayatını kaybeden kamu görevlilerinin anne ve babalara aylık bağlamada aranan muhtaçlık şartı kaldırılarak aylık alamayan anne ve babalarına da aylık bağlanma imkânı sağlanmıştır.

• Yapılan düzenleme öncesinde patlayıcı maddelerinin incelenmesi, muhafazası, nakli, imha edilmesi ve zararsız hale getirilmesi işlemleri sebebiyle hayatını kaybedenler veya malul olanlar vazife malullüğü kapsamındaki haklardan yararlanmakta iken,

• Patlayıcı maddelerinin incelenmesi, muhafazası, nakli, imha edilmesi ve zararsız hale getirilmesi işlemleri sebebiyle hayatını kaybedenler veya malul olanların, 2330 sayılı Kanun kapsamına alınarak hakları genişletilmiştir.