Yeni Nesil Milli YHT ve Yük Vagonları

Yeni Nesil Milli YHT ve Yük Vagonları

YENİ TÜRKİYE’YE YERLİ DEMİRYOLU ENDÜSTRİSİ

Ülkemizin üretim kapasite ve kabiliyeti her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkıyor. Demiryolu endüstrisinde dünyaya bağımlılığımız her geçen gün daha da azalıyor. Hatta üretici ve ihracatçı ülke pozisyonuna geliyoruz. Bütün bunlar yerli üretime verdiğimiz önemin göstergesi. Sivas, Adapazarı ve Eskişehir’e “demiryolu endüstrisi kenti” kimliği kazandırdık. Eskişehir Milli Yüksek Hızlı Treni, Adapazarı Milli Elektrikli Dizel Tren Setlerini, Sivas Milli Yük Vagonu’nu üretecek altyapıya kavuştu.

YENİ NESİL MİLLİ YÜK VAGONU

• Konsept tasarımı tamamlandı. 2017’de yük taşımaya başlayacak.

• Demiryolunda millilik ve yerlilik konusundaki hassasiyetimize dair başka örnekler de var.

• TÜLOMSAŞ ve General Electric firması önemli bir iş birliğinin altına imza attı geçtiğimiz yıllarda. O iş birliği meyvelerini vermeye başladı. TÜLOMSAŞ tesislerinde yüzde 32 yerli katkı payı ile üretimi devam eden toplam 50 adet lokomotifin 8 tanesini TCDD filosuna katmış durumda. 12 tane daha gelecek. Bu iş birliğinden ortaya çıkacak 30 adet lokomotifin Avrupa ve Amerika’ya ihraç edilmesi planlanıyor. Bunlardan 2 tanesi ABD’ye, 2 tanesi de Avusturya’ya gönderildi bile.

• Elektrikli lokomotifleri yüzde 27 yerli katkı payı ile üretiyoruz. Güney Kore firması ROTEM ve TÜLOMSAŞ’ın ortaklığı ile 80 adet elektrikli lokomotifin üretim çalışmaları devam ediyor. İlk 8 adeti Güney Kore’de üretildi. Kalan 72 adedi ise TÜLOMSAŞ’ta üretiliyor. 2014’te 27 adet üretildi, 2015 yılında da 45 adedin üretimi yapılacak. Proje bitiminde lisans hakkı TÜLOMSAŞ’a devredilecek ve üretime devam edilecek.

• TÜVASAŞ’da (Adapazarı) ANADOLU ismi verilen 24 tren seti ilk defa yerli olarak üretilerek hizmete verildi. Geri kalan 28 setin üretimi devam ediyor.

MİLLİ YÜKSEK HIZLI TREN

Konsept tasarım, tema seçimi ve Endüstriyel-Mühendislik çalışmaları devam ediyor. 2018 yılı sonunda hizmete almayı planlıyoruz.

YENİ NESİL MİLLİ ELEKTRİKLİ-DİZEL TREN SETİ

Konsept tasarımı belirlendi. İhalesi yapıldı. Üretim hatları ile ilgili temin çalışmaları devam ediyor. 2018 yılında raylarda olacak.